Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
„Ez egy teljesen előkészítetlen felvetés” – nyilatkozta a momentumos politikus tervéről Polyák Gábor.
A 24.hu Fekete-Győr András mellett több médiával foglalkozó személyt is megkérdezett a Momentum elnökének felvetéséről, miszerint el kellene tiltani foglalkozásuktól a „propagandistákat”. (Bár Donáth Anna mindenkit megnyugtatott, hogy párttársa nem „úgy” gondolta.) Hogy hogyan képzeli az eltiltást Fekete-Győr, arról itt olvashat.
Az oldalnak nyilatkozó jogász szerint a szándékosság mozzanatát sem könnyű bizonyítani a bíróságon, miközben hivatkozni lehet bizalmas értesülésre és a forrásvédelemre is, ha egy rágalomnak ítélt információ eredetét kell megjelölni. Továbbá felhívta a figyelmet, hogy a rágalmazási per magánvádas eljárás, azaz a magánvádlónak kell indítványoznia büntetésként az eltiltást, amiről a bíróságnak kell döntést hoznia. Magyarán: magánvádlóként egy ilyen jogszabályi lehetőség esetén bárki megvádolható,
Van egy másik buktató is: a momentumos politikus ugyanis az eltiltás egyik feltételévé emelte a politikai célt a valótlanság állításánál. Csakhogy a politikai motiváció konkrét és teljes körű bizonyítása a bíróságon egy nem pártnál vagy a párthoz közvetlenül köthető szervezetnél dolgozó szerző esetében nehezen elképzelhető, legalábbis a hazai gyakorlatot ismerve. Ilyesmit például úgy lehetne bizonyítani, ha a szerző ezt bevallja a tárgyaláson, a vád bebizonyítja, hogy a szerző politikai szereplő utasítására írta azt, amit, esetleg maga a szerző nyilatkozik bemutatható módon a cikk megjelenése előtt arról, hogy politikai okok miatt írja meg azt.
Ezek teljesülése azonban nem reális, ha pedig ennél kevésbé konkrét, általánosabb bizonyítást is elfogadna a bíróság, akkor
„A közmédia Magyarországon ma teljesen törvénysértő módon működik, a napi gyakorlat nem felel meg a jogi szabályozásnak, ezért pedig rengeteg panaszt és feljelentést fogalmaztak meg eddig, érdemi hatás nélkül. De ezért nem az újságírót kell megtalálni, valakik felettük hoznak döntéseket. Hasonló a helyzet az illegális állami finanszírozással fenntartott sajtótermékek esetében. Az önmagában nem illegális, ha valaki pártsajtónak dolgozik” – ezek már Hargitai Miklós, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnökének szavai.
Fekete-Győr felvetését a Népszava főszerkesztő-helyetteseként dolgozó Hargitai csak részben látja jogosnak és relevánsnak: egyetért azzal, hogy a hazai médiában zajló törvénytelenségek felelőseinek el kell számolniuk, viszont
Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője szerint egyelőre nem lehet túl sokat tudni a Momentum elnökének elképzeléséről, de az eddigiek alapján az egyáltalán nem szimpatikus. Szerinte ekkor is megtalálhatóak lennének a kiskapuk: „Például Bayer Zsolt eltiltható lenne így? Dehogy lenne.” A médiakutató azt is hangsúlyozza, hogy a tervezett rendelkezés alapján a bárki, így a Fidesz politikusai is indíthatnak eljárást, „azaz ez vissza is üthet, azzal együtt, hogy semmit sem lehet nyerni vele. Hiszen kijátszható, tényleg nem látom, hogyan lehetne valakit praktikusan eltiltani.”
Az elemző összességében azt mondja, hogy „amíg a Momentum felcsútiper-koncepciójáról lehet vitatkozni, erről az ötletről nem. Ez egy teljesen előkészítetlen felvetés”.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán